Trápí Vás nedostatek peněz po ruce, neboť nejste schopni ukočírovat své touhy a vždy si nadmíru dopřáváte, což vede k nepříjemné finanční situaci z dlouhodobého hlediska, jež však máte pocit, že přišel nejvyšší čas změnit a naučit se lepšímu zacházení, které nebude nadále ruinovat Vaše šance na kvalitnější budoucnost plnou moderní technologie, cenného vybavení a vysněných předmětů či jakékoli možnosti vycestovat si libovolně a spontánně? Každým dnem může tato vize být o krok blíž k realitě. Stačí trocha odhodlání a neztrácení motivace. Jakmile nepodlehnete potřebě opět okamžitě upokojit své potřeby, brzy se procento ušetřených peněz z příjmu znásobí. Jak ale začít?
Vytvořte si plánek – tedy kolik peněz chcete za dané období maximálně vynaložit. Toho se držte při nakupování a přemýšlení při návštěvách supermarketů a obchodní center, především jedná-li se o pouhé procházení města z nudy a nikoli cílově za účelem doplnění potřeb v domácnosti. Nepokoušejte se však toto rozdělení za každou cenu dodržet. Pokud se zkrátka určitým investicím nebudete moci vyhnout, nevymýšlejte různé metody, jak je přesunout na další kalendářní měsíc, ale uhraďte je a přidejte do běžného rozpočtu. V opačném případě si akorát přiděláte problémy vedoucí k finálnímu zhoršení rozvrhu, nefunkčnosti, a nakonec i odstoupení od něho.
Rozdělení peněz – jestliže raději nakládáte s věcmi více do hloubky, sestavte si podrobnější seznam pojednávající a případně i sčítající sumy vložené do konkrétních položek. List může zahrnovat od šetření na horší časy, hypotéku, dovolenou, výlety, nebo do něho zakotvěte například stravu. Každou složku doplňte o souhrnný obnos a pokuste se ho běžně nepřekračovat. I zde platí – nebuďte na sebe moc tvrdí. Občas zkrátka přijdou neočekávané útraty, kterým se vyhýbat není řešení, na což se však postupně připravíte a zvyknete si.