Přemýšlíte o výstavbě vlastního rodinného domku nebo zvažujete koupi nemovitosti, ale chybí vám tížené finanční prostředky k realizaci svých snů? Pokud je vaše odpověď více či méně kladná, jistě přemýšlíte jakým způsobem vlastní bydlení financovat. Řešení, které se samo přímo nabízí, je hypotéka. Pokud tedy přemýšlíte, zda je ten správný čas na hypotéku a jak jí vybrat, začtěte se do následujících řádků.
Ten správný čas na hypotéku
Při posuzování žádosti o hypotéku banka prověřuje věk žadatelů a případných spolužadatelů. Výhrou samozřejmě není příliš vysoký, ale ani nízký věk. Je pochopitelné, že pro někoho bude akorát už ve 20 let, pro jiného ve 30 a jiný nebude na tak velký závazek připravený nikdy. Přesto banky doporučují věk kolem 30, kdy už má povětšinou žadatel nějakou finanční minulost a je tedy snadné mu navrhnout hypoteční úvěr přímo na míru.
Minimální věk pro schválení hypotečního úvěru je 18 let, nejvyšší pak není stanoven a každá banka se řídí dle svých interních podmínek. Česká národní banka však doporučuje horní věkovou hranici, do které by měl být úvěr splacen. Ta je v současné době 65 let. Jedná se však pouze o doporučení a lze najít řadu bankovních i nebankovních hypoték, kteří se tímto doporučením neřídí a hranici mají upravenou jinak.
Vlastní prostředky jako nezbytnost
Ty tam jsou doby, kdy bylo možné v bance žádat o 100% hypotéky. Po novele zákona z roku 2018 se podmínky pro získání hypotéky změnily a nyní je možné žádat pouze o 70% zástavní hodnoty nemovitosti a zbytek uhradit z našetřených úspor. V praxi to znamená jediné, pokud si chcete půjčit 3 000 000, je zapotřebí mít na účtu alespoň 300 000. Mnoho mladých párů však takový obnos peněz není schopno našetřit a proto tento vstupní kapitál řeší za pomoci spotřebitelského úvěru. Nezapomínejte, že v případě hypotečního úvěru je také zapotřebí ručit nemovitostí.