Odezvy zákazníkům | Acala.cz

Prezentace | Acala.cz

Prezentace  | Acala.cz


Slovník šperkařských pojmů

Slovník obsahuje známá í méně známá slovní spojení, se kterými se můžete setkat při nákupu šperků. Věříme, že vám pomůže odpovědět na vaše dotazy.

A B C D E F G CH H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Slovník

A

Achát je minerál vytvořen z jemných i hrubých vrstev křemene (chalcedonu). Má širokou škálu barev (např. modrý, hnědý, růžový, fialový).

Africký háček je název pro zapínání náušnic. Nejčastěji nalezneme africký háček u bižuterie. Háček není zabezpečený proti vyklouznutí z ucha.

Anka je název pro zlatnické nářadí, které se používá pro tvarování plechů do kulatých, dutých nebo vypouklých tvarů.

Ametyst je polodrahokamzbarvený do fialové barvy. Je to odrůda krystalovaného křemene.

B

Bižuterie je název pro veškeré doplňky jako jsou náušnice, prsteny, náramky, náhrdelníky, brože a spony, které jsou vyrobené z levnějších materiálů.

Bílé zlato je název pro slitinu zlata, která má velmi světlou barvu. Této barvy se docílípříměsí dalších kovů.

Briliant je diamant vybroušený do speciální formy s mnoha ploškami tak, aby vynikl jeho lesk. Odborně se tento výbrus nazývá briliantový výbrus.

Brizura je zapínání, které nejčastěji nalézáme u dětských náušnic. Háček náušnice se navléká do ouška, které je umístěno v přední části náušnice.

Brož je ozdoba s jehlou, která se připíná na oděv.

C

Citrín je polodrahokam průhledné zlatožluté barvy. Má protáhlý tvar krystalu a jedná se o odrůdu křemene.

Cizelování je druh umělecko-řemeslného zpracování kovů. Pomocí různých nástrojů se do kovu vytepávají různé ornamenty.

Crystallized je název pro šperky, které obsahují krystalové komponenty z dílny Swarovski. Samotné šperky vytváří jiný výrobce.

Český červený granát neboli pyrop se nachází pouze na území České republiky. Díky své ohnivě červené barvě má mezi ostatními červenými granáty vysoké postavení. Je to krychlový minerál ze skupiny granátu.

Dámský patent jenejčastěji používané zapínání u visacích náušnic. Toto zapínání je zajištěno v zadní části háčku pojistkou. Můžeme se také setkat s dalšími názvy jako jsou patentové zapínání čí klapkové zapínání.

D

Diamant je nejtvrdší přírodní minerál tvořený krystalickou formou uhlíku. Pro použití ve šperkařství je nejznámější briliantový výbrus diamantu.

Drahé kovy jsou materiály, ze kterých se vyrábí šperky. Jde například o zlato, stříbro či platinu.

Dřík je součást zapínání u puzetových náušnic. Toto zapínání obsahuje dva komponenty (dřík a puzetu). Dřík je tyčinka, která se protahuje skrz ucho a puzeta je zapínání, které se navléká na dřík.

F

Fasování je zlatnická technika zasazení drahého kamenu či jiného materiálu do šperku.

Filigrán je zlatnická technika, zdobení šperků ornamenty, které jsou tvořeny jemnými zatočenými nebo splétanými drátky.

G

Gravírování je technologie, která nahrazuje klasické ruční rytectví. Pomocí přístroje se odebírá materiál z rovné plochy a tak se vytváří různé ornamenty, nápisy nebo loga.

CH

Chalcedon vzniká v dutinách hornin, má bílošedou barvu a jedná se o odrůdu křemene.

Chirurgická ocel je často používaná ve šperkařství, protože má velmi dobré vlastnosti vhodné pro šperky. Neoxiduje, nevyvolává alergické reakce a je odolná proti poškození.

Chrysopras je zeleně zbarvený minerál, který má průsvitnou barvu.

J

Jantar je pryskyřice třetihorních jehličnanů, která bývá stará kolem 50 miliónů let. Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale jsou i další odstíny jako například zcela průhledná, tmavě hnědá, červená i bílá. Do dnešní doby se tato přírodní pryskyřice nedokáže uměle vytvořit.

Jaspis je odrůda chalcedonu a nalézá se v několika barevných variantách (např. červené, hnědé, zelené, žluté). Tato odrůda je neprůhledné barvy.

Jehlové pilníčky se ve zlatnictví používají k ozdobnému pilování.


K

Karát se ve zlatnictví používá jako jednotka pro ryzost slitin zlata. Ryzost zlata se definuje podle počtu karátů ve 24 dílech celku. V praxi 24 karátové zlato obsahuje 99,9 % zlata. Ve zlatnictví se také setkáváme s označením 24 karátového zlata jednotkou 999. Vyšší ryzosti zlata je možné dosáhnout laboratorně, ale ve zlatnictví se 100% zlato nepoužívá, protože je tento kov velmi měkký.

Tabulka ryzostí zlata

999/1000 24 karátů – ryzí zlato
750/1000 18 karátů
585/1000 14 karátu
375/1000 9 karátů
333/1000 8 karátů

Klenot ve zlatnictví znamená drahocenný šperk. Další význam je například cennost.

Klenotník je osoba, která tvoří šperky a je vyučena v oboru zlatník, klenotník.

Korál je materiál, který se používá do šperků. Korály se nalézají v moři. Jsou to živočichové z řady polypů, kteří žijí skryté v korálové trubičce. Tyto trubičky, neboli korálové schránky se používají k tvorbě šperků.

Krapny se nasazují nebo vypilovávají do obrub. Hlavní účel krapen je udržet kámen v obrubě a tedy nevypadl.

Křišťál je průhledná barva křemene.

L

Lupénková pilka je nástroj pro řezání plechu či drátu. List pilky je upevněn na koncích obloukového rámu, které jsou zakončené křídlovými maticemi.

M

Manžetové knoflíky se používají ke spojení manžety košile. Jsou ozdobným doplňkem košile, často bývají vyrobené z drahého kovu. Manžetové knoflíky se v Evropě používají od 17. století.

N

Náhrdelník je ozdoba, která se nosí kolem krku. Náhrdelníky jsou tvořeny z různých materiálů jako jsou korále, perly, polodrahokamy, sklo, dřevo a další. Delší náhrdelníky se navlékají přes hlavu a kratší jsou opatřené uzávěrem.

Náramek je ozdoba, kterou nosí muži i ženy na ruce.

Náušnice je ozdoba, která se nosí na uchu, nosí ji ženy i muži. Náušnice mají různé tvary, nejběžněji se setkáváme s náušnicemi visacími, náušnicemi s puzetovým zapínám či s náušnicemi ve tvaru kruhu.

Naklepávací trn je nástroj na vykulacení prstenů nebo náramků.

Nefrit je drahokam špenátově zelené barvy. Po naleštění má dokonalý lesk. Nachází se na Sibiři, v Polsku, ve Švýcarsku a v Číně.

O

Obruba je odborný název pro materiál, kterým se zabezpečuje kámen zasazený do šperku, aby nevypadl.

Obroučka je odborný název pro část prstenu, která se navléká na prst.

Obsidián je výlevná hornina, tzv. sopečné sklo. Struktura horniny je neprůhledná a má širokou škálu odstínů černé, šedé, či červené barvy.

Onyx je černobílá pruhovaná odrůda chalcedonu. Vzhledem je onyx podobný achátu.

Opál je minerál, který se v klenotnictví řadí k drahokamům. Nejčastější zbarvení je bezbarvé, mléčně bílé, žlutavé a oranžovo-červené.

P

Patinování je umělé změnění barvy povrchu kovu. Ve šperkařství se většinou patinují šperky, aby získaly starobylý vzhled.

Pákové nůžky se používají pro oddělování silných plechů a drátů. Pomocí páky, kterou stlačíme směrem dolů, ustřihneme plech do tloušťky 5 mm a drát o průměru až 10mm.

Perla je většinou kulatého tvaru a vzniká uvnitř ústřice nebo perlorodky. Perly jsou tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Většina přirozeně vytvořených perel není přesně kulatého tvaru. Pravé kulaté perly jsou vysoce ceněné a používají se především ve šperkařství.

Perleť je materiál, který se nalézá ve vnitřní části lastur a mlžů. Z perletě se vyrábí velké množství různých šperků.

Platina je velmi těžký a odolný kov stříbřité barvy, který je díky svým vlastnostem často používaný ve zlatnictví. Laicky se tomuto kovu říká bílé zlato.

Postříbření je povrchová úprava především kovových předmětů. Postříbřené mohou být i jiné materiály, např. sklo, porcelán či keramika. Na předmět, který má být postříbřený se nanese tenká vrstva stříbra ryzosti 925/1000.

Pozlacení je povrchová úprava především kovových materiálů, jedná se o nanesení tenké vrstvy zlata na předmět, který má být pozlacený.

Prsten je ozdoba, kterou nosí ženy a muži na prstech. Levnější prsteny jsou používány pro každodenní nošení, prsteny s drahokamy jsou nošeny především pro zvláštní příležitosti. Další druhy prstenů s kterými se můžeme setkat jsou svatební prsteny, zásnubní prsteny, prsteny na nohu, či prstýnky pro děti.

Přívěsek je ozdoba, kterou nosí ženy i muži kolem krku.

Puzeta je zapínání, které se navléká na dřík náušnice. Dřík je tyčinka, která se protahuje skrz ucho.

Průvlak je zlatnický nástroj pro ztenčování a tvarování drátů.


Přístavky jsou součástí obroučky prstenu, jejichž hlavní funkcí je zvětšit plochu pro obrubu.

Punc je značka, která je umísťována na šperky z drahých kovů. Punc garantuje deklarovanou ryzost drahého kovu.

Puncovní úřad je orgán státní správy a je zodpovědný mimo jiné za zkoušení drahých kovů.

R

Rhodiování je povrchová úprava šperku, díky které je šperk lesklejší a odolnější proti poškození.

Růženín je odrůda křemene a jeho růžové zbarvení způsobují stopy titanu.

Rytectví je technologie odebírání materiálů z hladkého povrchu. Tímto způsobem se vytváří nápisy, znaky či obrazy.

Ryzost je číselný údaj o obsahu drahého kovu v daném předmětu.

Ryzostní značka sevyráží na šperky z drahých kovů a označuje ryzost – obsah drahého kovu v daném šperku.

S

Smalt je povrchová úprava kovu. Smaltováním se na kovu vytvoří povlak hladkého nebo lesklého charakteru.

Snubní prsten si nasadí muž a žena při svatebním obřadu. Snubním prstenem se zpečeťuje svazek manželský. Snubní prsteny jsou ve dvou vyhotoveních, pro pár. Oba prsteny mají podobný, nebo i stejný design.

Solitér, z francouzského slova solitaire, znamená osamělý. Solitér označuje jediný kámen v hlavě prstenu, který se používá do zásnubních prstenů. Zásnubní prsten dává muž ženě při požádání o ruku. Význam jednoho kamene v zásnubním prstenu je takový, že pro muže je obdarovaná žena tou jedinou a vyvolenou.

Stěžejka je dutá trubička, jejíž nejběžnější užití je k uchycení pásku u náramkových hodinek. Ve šperkařství se stěžejky používají jako ozdoba při vytváření designu šperku.

Stříbro je drahý kov. Chemická značka stříbra je Ag. Slouží také jako uchovatel hodnoty.

Tabulka ryzostí stříbra

999/1000 – ryzí stříbro
959/1000
925/1000
900/1000
835/1000
800/1000


České puncovní značky pro stříbrné zboží

Stříbro ryzost

Svidřík je zlatnický nástroj, který se používá k ručnímu vrtání.

T

Tepání je zlatnická technika zpracování povrchu kovu kladívkem.

Turmalín je drahý kámen, který má širokou škálu barev. Nejběžnější je turmalín skoryl, který má černou, neprůhlednou barvu. Další známé turmalíny jsou zelené (Verdelit), červené (Rubelit), oranžové a hnědé (Dravit).

Tygří oko patří do skupiny drahých kamenů a má zlatohnědou pruhovanou strukturu.

Tyrkys je minerál blankytně modré barvy, který se často používá do stříbrných šperků. Levnější varianta tyrkysu je tyrkenit, který je uměle vytvořený z prachu tyrkysu.

V

Válcovací stolice (válcna) může být ruční nebo elektrická a používá se ke ztenčení plechu nebo drátu.

Vltavín, tzv. tektit, je přírodní sklo zelené barvy. Je také známý jako moldavit. První nálezy tohoto skla byly u řeky Vltavy, proto nese tento název. Vltavíny mají podobné chemické složení jako jílovité horniny. Struktura skla má často malé bublinky. Některé vltavíny mají stopy po průletu atmosférou v podobě zvláštních zaoblení.

Vytloukač je název pro zlatnické nářadí, které se používá pro formování plechů.


Z

Zásnubní prsten dostává žena od muže jako znamení, že je jeho vyvolenou budoucí manželkou.

Závěs, laicky přívěsek,je název pro ozdobu, která se nosí na krku.

Zirkon je syntetický, uměle vytvořený nerost, který se vyrábí v široké škále barevných kombinací. Při vybroušení je téměř k nerozeznání od pravých drahokamů.

Zlato je drahý kov a je velmi odolné vůči působení ostatních chemických prvků. Jeho chemická značka je Au. Zlato se velmi dobře tvaruje. Na světových trzích slouží také jako uchovatel hodnoty a je běžné obchodovatelné.

Tabulka ryzostí zlata

999/1000 – ryzí zlato

986/1000

900/1000

750/1000

585/1000

České puncovní značky pro zlaté zboží

Ryzost zlato

Žíhání je druh tepelného zpracování kovu, při kterém se zlepší jeho vlastnosti a kov je lépe zpracovatelný.

Žluté
zlato je slitina zlata, jejíž žlutá barva se docílí příměsí dalších kovů.12 důvod proč nakupovat šperky v našem obchodě. | Acala.cz
E-shop acala.cz využívá cookies. Používáním tohoto e-shopu s tím vyjadřujete souhlas. Informace o Cookies. Rozumím