Odezvy zákazníkům | Acala.cz

Prezentace | Acala.cz

Prezentace  | Acala.cz


Jak správně pečovat o šperky | Acala.cz

Šperky jsou skvělým módním doplňkem a pokud se o ně budete dobře starat, budou vám dlouhou dobu přinášet radost a potěšení.

Šperky odkládejte před spaním, zejména ty jemně provedené, nebo naopak rozměrné. Vyhněte se nošení šperků při domácích pracích, sportu, zahradničení či jiné těžší manuální práci. Prsten se může například snadno zdeformovat i nošením těžší nákupní tašky.

Stříbrné šperky jsou také citlivé na chemické produkty, které používáte při domácích pracích. Při uklízení, mýtí nádobí, vytírání podlahy si vždy šperky sundejte. Jedná se samozřejmě o náramky a prstýnky (náušnice vám při úklidu jistě s chemií do styku nepřijdou). Různé drahé kameny jsou také velice citlivé na různé chemikálie. K tomu se více dočtete v odborné literatuře, viz například doporučená literatura na našem blogu. Nejhůře působí na šperky odbarvovače a laky.

Péče o šperkyLeštění

Pro leštění šperků je nejlépe používat šperkařskou látku. Je však nutné předtím zkontrolovat, jestli na hadříku neulpívají nějaké nečistoty, byť ty nejmenší. I částečný a jemný prach je velice ostrý a může na špercích zanechat malé škrábance a rýhy. Na první pohled si jich možná ani nevšimnete, ale šperku bohužel dosti ubírají na lesku. Existují také specializované roztoky, viz například Čistící roztok na stříbro v našem e-shopu. Vyčistíte jím až několik tisíc šperků.

Zubní pasta není vhodná k čištění šperků

Zubní pasty sice často obsahují abraziva, která jsou obsažena také v leštidlech na stříbro, nicméně zubní pasta není vhodná na čištění stříbrných šperků. Pokud totiž šperk pouze umyjete a vyčistíte pastou a poté důkladně nevyleštíte od abraziva, spíše šperku ublížíte. Šperk sice o něco více zesvětlá, ale na lesku nezíská. Zubní pastu můžete naopak použít při čištění patiny na stříbře. U ostatních kovů a drahých kamenů raději použijte speciální leštidla na šperky. Vhodný je např. slabý roztok amoniaku rozpuštěný ve vodě nebo speciální leštící hadříky na zlaté či stříbrné šperky, které jsou napuštěny speciálním rozotkem pro tyto účely určený.

Závěrem k péči o šperky

Při nákupu leštidla, či čistidla se vždy podívejte na etiketu neobsahují-li chemikálie, které by mohly poškodit daný šperk. Pokud se vám zdá šperk zašedlý, zoxidovaný, namočte jej na 2–3 minuty do mýdlové vody. Poté šperk opláchněte čistou vodou a řádně vysušte. Máte-li i tak o své šperky strach, zlatník je ve vašem případě tím pravým pomocníkem. Pamatujte, že i přes sebevětší snahu nedokážete v domácím prostředí nahradit odborný servis vybavené profesionální zlatnické dílny.


12 důvod proč nakupovat šperky v našem obchodě. | Acala.cz
E-shop acala.cz využívá cookies. Používáním tohoto e-shopu s tím vyjadřujete souhlas. Informace o Cookies. Rozumím